Studentská vs. Profesorska

Porównamy dziś dwie czekolady z bakaliami.
Orion Studentská hořká
Magnetic Profesorska deserowa

Obie zakupione w dyskoncie spożywczym.
Studentská hořká - cena regularna 6,99 zł.
Profesorska deserowa - cena regularna 4,99 zł.

W przemyśle spożywczym pojęcie plagiatu jest najwyraźniej traktowane z dużą swobodą. Jak widać we wcześniejszych porównaniach, nie jest trudno wybrać pary czekoladowych odpowiedników produkowanych przez różne firmy. Niedawno wprowadzona do sprzedaży Profesorska to dyskontowy odpowiednik czekolady Studentskiej. Obie tabliczki ważą po 180 gramów, Profesorska naśladuje również podstawowe rodzaje Studentskiej (deserowa, mleczna i biała).

IMG_0259.JPG

Opakowania różnią się kolorystyką i kompozycją graficzną, ale wykonane są z podobnej grubości papieru, a w środku zastosowano srebrną folię (nieco grubszą w Studentskiej). Opakowanie Studentskiej jest mocno klejone, a folia szczelnie zaprasowana – zarówno papier jak i folię trzeba rozedrzeć podczas otwierania. Profesorską otwiera się łatwiej. Papierowe opakowanie rozkleja się bez rozdzierania, a rozchylając papier otwieramy równocześnie wewnętrzne opakowanie foliowe.

Czekolada Orion Studentská została wyprodukowana w Czechach. Orion to marka należąca od 1994 roku do spółki Nestlé (gigant spożywczy, największe przedsiębiorstwo tej branży na świecie). Na opakowaniu można znaleźć informację o producencie - Nestlé Cesko s.r.o. z siedzibą w Pradze, wskazany jest również zakład produkcji – Zora Olomouc. Kod kreskowy jest czeski – 895, podano również, że dystrybutorem jest słowacki oddział Nestlé.

Czekolada Magnetic to marka produkowana dla Biedronki. Producentem czekolady Profesorskiej jest Ludwig Czekolada sp. z o.o. S.K.A ze Skoczowa.

IMG_0255.JPG
Z lewej Studentská, z prawej Profesorska.

Tabliczki mają taką samą gramaturę i podobne wymiary, ale całkowicie różnią się podziałem. Profesorska dzieli się na 32 kwadratowe kosteczki, Studentská ma fantazyjny podział z pięciogwiazdkowym „odciskiem pieczęci” original. Jest to ciekawe rozwiązanie, bo w przypadku czekolad zawierających tak dużo zatopionych orzechów i rodzynek i tak kostki nie chcą się równo odłamywać.

Czekolada profesorska ma nieco intensywniejszy odcień brązu i jest bardziej błyszcząca. Inaczej wygląda również spodnia strona obu czekolad – w Profesorskiej dodatki są bardziej widoczne.

IMG_0254.JPG
Z lewej Studentská, z prawej Profesorska.

Różnicę barwy potwierdza skład obu czekolad. Studentská zawiera mniej masy kakaowej – minimum 39%, w czekoladzie Profesorskiej masy kakaowej jest minimum 43%.
Zawartość orzechów ziemnych, rodzynek i żelków (galaretek) jest identyczna w obu czekoladach po 12% - łącznie 36%.

Są to czekolady deserowe - według standardów europejskich przyjmuje się, że powinny one zawierać minimum 35% produktów z miazgi kakaowej, w Polsce jednak zwykle określa się tak czekolady 50-70%. Obie czekolady są zatem deserowe wedle europejskich standardów, a na pierwszym miejscu w składzie mają cukier.
Składy obu czekolad są dość długie ze względu na wsad owocowy, który określony jest mianem żelków (Studentská) lub galaretek pomarańczowych (Profesorska). W Profesorskiej skład galaretek podano w nawiasie, Studentská ma wypisane wszystkie składniki łącznie.

Obie czekolady zawierają tłuszcz kakaowy oraz tłuszcz mleczny, jako emulgatory występują te same substancje – lecytyna sojowa i polirycynooleinian poliglicerolu. Studentská zawiera również tłuszcz palmowy i shea oraz niewielki dodatek mleka w proszku.

IMG_0249.JPGIMG_0247.JPG

Czekolady są bardzo zbliżone kalorycznością.
Studentská ma w 100 gramach 494 kcal, a Profesorska 481 kcal.
Czekolada Studentská zawiera w o 3 gramy więcej tłuszczu (w 100 g).
Profesorska zawiera o 3 gramy więcej węglowodanów (w 100 g).


Pora na test smaku i zapachu.

Czekolada Studentská pachnie słodko, ma bardzo dobry i zachęcający balans woni kakao, rodzynek (jednak nie jest to zapach suchych rodzynek, a wyraźne zapachy owocowo-winne o przyjemnej świeżości) i orzechów (najdelikatniej). Profesorska ma z kolei zapach przede wszystkim czekoladowo-waniliowy, a w tle tylko lekki miks woni dodatków z dominującym zapachem suchych rodzynek.

Studentská jest czekoladą dość miękką. W ustach rozpływa się równomiernie, jednak duża ilość dodatków powoduje, że nadaje się raczej do gryzienia. Czekolada ta jest bardzo słodka, lekko winna, owocowe żelki są duże, przejrzyste i smakują cytrusowo. Bardzo smaczne są orzechy ziemne (leciutko słonawe).

Profesorska jest czekoladą nieco twardszą. Rozpływa się w ustach z wyraźnym opóźnieniem. Również raczej do gryzienia i podobnie mocno słodka. Jednak smak (podobnie jak i zapach) jest zdecydowanie inny niż w przypadku Studentskiej. Profesorska ma smak kakaowo-rodzynkowy (smak suchych rodzynek - może to wynikać z innego przygotowania rodzynek przed zatopieniem w czekoladzie). Galaretki pomarańczowe mają smak przede wszystkim kwaśny (nie czuć smaku konkretnych owoców), są dość lepkie i nieco gumowate.


Kto wygrywa dzisiejszy pojedynek?

Profesorska deserowa ma większą zawartość masy kakaowej i nie zawiera tłuszczu palmowego. I na tym właściwie kończą się jej plusy. Studentská hořká ma lepszą konsystencję czekolady, smaczniejsze dodatki, lepszy balans smaków i zapachów – świetnie wyróżniają się bardzo apetyczne wonie i smaki winne oraz cytrusowe.
Profesorska w swym pierwszym wydaniu jest produktem niedrogim i o przyzwoitym stosunku jakości do ceny, jednak po prostu znacznie mniej smacznym. Pozostaje życzyć producentowi dobrych pomysłów na ulepszenie i dopracowanie tej czekolady.

W dzisiejszym porównaniu zwycięstwo przypada zdecydowanie czekoladzie Studentskiej.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!