Goplana vs. Wedel

Porównamy dziś dwie czekolady gorzkie o jakże klasycznych nazwach. Goplana KLASYCZNA GORZKA 60% E. Wedel KLASYCZNA GORZKA 64% Czekolady zakupione zostały w Dino (Goplana) i Biedronce (Wedel) poza okresami promocyjnymi. Ich...

3 years ago, comments: 4, votes: 38, reward: $39.12

Porównamy dziś dwie czekolady gorzkie o jakże klasycznych nazwach.
Goplana KLASYCZNA GORZKA 60%
E. Wedel KLASYCZNA GORZKA 64%

Czekolady zakupione zostały w Dino (Goplana) i Biedronce (Wedel) poza okresami promocyjnymi. Ich cena była dokładnie taka sama.
Goplana – cena regularna 3,49 zł.
Wedel - cena regularna 3,49 zł.

Obie tabliczki ważą 90 gramów..

vs..jpg

Opakowania mają różną kolorystykę, ale wspólne motywy wyraźnego białego logotypu po lewej stronie, duże kostki czekolady, podanie % masy kakaowej i podkreślenie długiej tradycji poprzez podanie roku założenia fabryk (Goplana 1912, Wedel 1851). Goplana postawiła na połączenie ciemnego różu i czekoladowego brązu, dominującym kolorem opakowania Wedla jest intensywnie niebieski. Wedel na opakowaniu umieszcza również informacje o tym, że kakao do wyrobu czekolady pochodzi z Ghany, oraz obecną w ostatnich kampaniach reklamowych parę – chłopca i zebrę (nawiązanie do reklamy stworzonej dla Wedla w 1926 roku przez Leonetto Cappiello). Goplana wprowadziła znaczek przekreślonego kłosa (produkt bezglutenowy).

IMG_0263.JPG

Czekolada Goplana jest produkowana w Polsce. Niestety na opakowaniu nie ma informacji wskazującej zakład produkcyjny (najprawdopodobniej jest to zakład w Poznaniu). Pojawia się tylko nazwa Colian sp. z o.o. - do tej polskiej spółki (i całej grupy kapitałowej) należy obecnie marka.
Czekolada Wedel jest wyprodukowana w Polsce, jednak firma od 2011 roku należy do japońsko-koreańskiego koncernu Lotte Group.

Czekolady zapakowane są w pojedynczą foliową kopertę z tak samo klejonym zamknięciem.

Tabliczki mają taką samą gramaturę, lecz różne wymiary: Goplana 155 x 75 x 8 mm, Wedel 150 x 70 x 9 mm (grubość mierzona w najwyższej części kostki). Taki sam jest za to podział tabliczki - na 18 kostek.
Czekolady nieznacznie różnią się kolorem. Wedel ma minimalnie ciemniejszy odcień brązu, Goplana jest trochę jaśniejsza.

IMG_0270.JPG

Te różnice barwy wynikają ze składu czekolad i być może różnic w kolorze użytego do produkcji kakao. Goplana zawiera minimum 60% masy kakaowej, a Wedel minimum 64%.
Nie wiemy, jakiego kakao używa Goplana, Wedel podkreśla pochodzenie kakao z Ghany, choć sam kraj pochodzenia w tym przypadku o niczym nie świadczy. Ghana jest na drugim miejscu na świecie pod względem wielkości produkcji kakao, a uprawia się tam głównie najpopularniejszą odmianę kakaowca - Forastero.

Składniki użyte do produkcji obu czekolad są takie same: miazga kakaowa, cukier, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, tłuszcz kakaowy, emulgatory (lecytyna sojowa i E476), aromat.

Emulgator E476 to polirycynooleinian poliglicerolu – półsyntetyczny związek organiczny ułatwiający konszowanie i nadający czekoladzie połysk. Kiedyś uważany był za potencjalnie szkodliwy, jednak analiza badań dotyczących skutków ubocznych E476 przeprowadzona w 2017 roku nie wykazała szkodliwości tego dodatku do żywności. Dopuszczalne dzienne spożycie zwiększono wówczas z 7,5 do 25 mg/kg masy ciała. Trudno jednak uznać dodatek półsyntetycznego dodatku za wartościowy i korzystny dla konsumenta. Jest on korzystny dla producenta, bo skraca proces konszowania (mieszania płynnej masy czekoladowej).

IMG_0266.JPGIMG_0265.JPG

Pomiędzy czekoladami występują nieznaczne różnice w wartości odżywczej.
Goplana ma 505 kcal (w 100 g produktu), Wedel ma 508 kcal (również w przeliczeniu na 100 g).
Goplana zawiera nieco więcej węglowodanów, Wedel ma o 1 g więcej tłuszczu. Goplana nie podaje zawartości błonnika, u Wedla jest to 14 g.


Pora na test smaku i zapachu.
Goplana ma wyrazisty zapach kakao z typowo słodko-kawowym nutami. Czekolada Wedel pachnie masą kakaową z nutami kwaskowymi, owocowymi (zapach jest bardziej wytrawny). Obie czekolady mają dodatek aromatu. Test zapachu wskazuje, że są to najprawdopodobniej różne aromaty.

Goplana jest czekoladą twardą, w ustach rozpływa się z charakterystycznym dla czekolad gorzkich chwilowym opóźnieniem. Pozostawia bardzo delikatny film tłuszczowy - aromaty kakaowe utrzymują się przez dłuższą chwilę po zjedzeniu kawałka czekolady. W smaku jest mocno kakaowa z wyraźnym podbiciem słodyczy, rozwija nuty waniliowo-owocowe (kojarzące się ze słodkimi owocami - na przykład z bananem).

Wedel to czekolada minimalnie twardsza od Goplany, jednak w ustach rozpływa się dokładnie tak samo gładko i z chwilowym opóźnieniem. Po całkowitym rozpuszczeniu również czuć delikatny film tłuszczowy (z tłuszczu kakaowego). Jest trochę mniej słodka, masa kakaowa ma w smaku (tak jak i w zapachu) sporo nut kwaskowatych, lekkich, taninowych.


Kto wygrywa dzisiejszy pojedynek?

Czekolady różnią się zawartością masy kakaowej o 4% i przekłada się to na wrażenia smakowe (przede wszystkim odczuwalny poziom słodyczy – również o 4% różnią się zawartością cukru). Użyte ziarna kakaowe mają nieco odmienny bukiet zapachowo smakowy, jednak nie można wskazać lepszych i gorszych – smaki są podobnie intensywne, rozwijają się ciekawie, stymulują kubki smakowe dość długo.

W pozostałych aspektach czekolady te są po prostu równe. Również w tych niekoniecznie pozytywnych – dodatku półsyntetycznego emulgatora i dodatkowego aromatu. W przypadku obu czekolad zastosowany został już jakiś czas temu (kilka lat) downsizing – zmniejszenie gramatury produktu w opakowaniu. W obu przypadkach tabliczka nie ma typowej i oczekiwanej masy 100 gramów, a 90.
Obie czekolady są wyrobami masowymi ze średniej półki. Stosunek jakości do ceny można uznać za dobry/dostateczny.

Dziś ogłaszamy remis. Ponieważ czekolady sprzedawane są w takiej samej cenie, tym bardziej warto znać wyniki naszego porównania smaków obu czekolad. Gdy mamy do wydania około 3,5 złotego, fanom smaków kwaskowo-taninowych w czekoladach gorzkich rekomendujemy Wedla, a miłośnikom mniej kwaskowych czekolad sugerujemy Goplanę.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!