Czekolada z Pepco. Pergalė Holiday Collection gorzka z malinami i miodem

Pergalė Holiday Collection. Czekolada gorzka z malinami i miodem Producent: AB VILNIUS PERGALĖ, Wilno, Litwa Masa netto: 220 gramów Cena: 12 zł (Pepco) ...

8 months ago, comments: 0, votes: 95, reward: $7.71

Pergalė Holiday Collection. Czekolada gorzka z malinami i miodem
Producent: AB VILNIUS PERGALĖ, Wilno, Litwa
Masa netto: 220 gramów
Cena: 12 zł (Pepco)

W sklepach sieci Pepco pojawiły się ekspozytory ze czekoladowymi wyrobami litewskiego producenta Pergalė. Bombonierki, trufle, cukierki czekoladowe i tabliczki czekolady oferowane są w ładnych świątecznych opakowaniach, które różnią się kolorami, ale łączą je wspólne motywy graficzne nawiązujące do Dziadka do orzechów.
Pergalė (co po litewsku znaczy "zwycięstwo") to producent czekolady, który może poszczycić się stuletnią tradycją (od 1922 roku pod nazwą Fortūna, od 1952 Pergalė), ofertą ponad 290 produktów i sprzedażą do 39 krajów świata.
Z oferty wybrałam oczywiście wyrób z ciemnej czekolady - tabliczkę z liofilizowanymi malinami i miodem.

Duża tabliczka dzieli się na 24 duże kostki. Czekolada zapakowana jest w kartonik i srebrną kopetę. Nieco myląca jest informacja na opakowaniu "czekolada gorzka 85%". Nie oznacza to zawartości masy kakaowej - tej jest nie mniej niż 50% (o czym czytamu w dalszej części opisu), a prawdopodonie to, że w tabliczce jest 85% czekolady. Tu jednak matematyka staje w poprzek opisowi, bo skoro malin jest 1,5%, a mieszanki miodu w proszku 3,5% to składniki sumują się do 90%. Czy 10% to powietrze? Tego nie wiem - nie ma informacji o tym, że czekolada jest napowietrzana, ale w stukturze tabliczki trafiają się małe pęcherzyki.

Skład czekolady jest typowy dla czekolad deserowych - na pierwszym miejscu cukier. Użyto dwóch emulgatorów. Masa kakaowa minimum 50%. 100 gramów czekolady ma wartość energetyczną 512 kcal.

Pora na test zapachu i smaku
Czekolada pachnie bardzo ładnie i intensywnie. Wyczuwalne są nuty palonej kawy i kwaśnych czerwonych owoców.
Pergalė jest dość twarda, łamie się z lekkim trzaskiem. W ustach startuje dość szybko - jak każda czekolada deserowa. Smak początkowo jest po prostu słodki, po chwili wyczuwalne zaczynają być liofilizowane maliny - bardzo smaczne, naturalne, lekko kwaskowate. Struktura jest grudkowata - malin jest sporo, miód spreparowany jako dodatek do czekolady ma stukturę lekko chrupiących niezby twardych ziarenek. Ziarenka te są po prostu słodkie - smak miodowy jest wyczuwalny dopiero na koniec, gdy czekolada już się rozpuści, a w ustach zostanie nam kilka takich ziarenek miodowych. Wówczas to one stanowią akcent końcowy. Taniny są wyczuwalne bardzo słabo.

Pergalė to poprawna czekolada deserowa odpowiednia jako niedrogi prezent lub dodatek do prezentu właściwego. Tabliczka jest duża, świąteczne opakowanie bardzo ładne. Nie jest to klasyczna czekolada gorzka, a słodka czekolada deserowa z dodatkami, więc może zasmakować dość szerokiej grupie konsumentów.
Dla mnie najciekawszym smakowo elementem tej kompozycji były liofilizowane maliny.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!