Madagaskar vs. Belgijska

Porównamy dziś dwie czekolady z dyskontowej półki premium. J. D. Gross MADAGASKAR Czekolada gorzka 70% cacao (Lidl) Biedronka BELGIJSKA CZEKOLADA Gorzka 70% kakao (Biedronka) Obie zakupione w dyskontach spożywczych....

2 years ago, comments: 3, votes: 102, reward: $5.60

Porównamy dziś dwie czekolady z dyskontowej półki premium.
J. D. Gross MADAGASKAR Czekolada gorzka 70% cacao (Lidl)
Biedronka BELGIJSKA CZEKOLADA Gorzka 70% kakao (Biedronka)

Obie zakupione w dyskontach spożywczych.
J. D. Gross - cena regularna 5,49 zł
Biedronka - cena regularna 4,99 zł

Obie tabliczki ważą 100 gramów.

vs. (1).jpg

Opakowania w przypadku tych czekolad mają wiele podobieństw. Są wykonane z cienkiego kartonu, w obu przypadkach zastosowano całkowity nadruk, złocenia i delikatne tłoczenia. Wyraźne i złote są logotypy, obie marki podkreślają „światowość” wyrobu (Lidl – Madagaskar jako miejsce pochodzenia kakao, Biedronka – Belgię jako kraj produkcji czekolady). Na opakowaniach umieszczono również logo posiadanych certyfikatów: Lidl – Fairtrade (sprawiedliwy handel), Biedronka – UTZ (zrównoważona uprawa kakao).
J.D. Gross posiada nadruk przypominający kolorowy etniczny wzór na tkaninie. Biedronka jako tło wybrała liście i owoce kakaowca.
J.D. Gross akcentuje na opakowaniu, że czekoladę wyprodukowano z ziaren kakaowców odmiany trinitario (jedna z trzech najpopularniejszych odmian kakao – jest krzyżówką dwóch pozostałych popularnych odmian: criollo i forastero).

IMG_20210424_105252_217.jpg

Czekolada J. D. Gross to marka produkowana dla Lidla przez niemieckiego producenta czekolady Rausch GmbH. Brak informacji o lokalizacji fabryki, użyty kod kreskowy EAN-8 również nie wskazuje konkretnego kraju pochodzenia.
Czekolada Biedronka została wyprodukowana dla dyskontu przez Kim's Chocolates NV z Belgii. Posiada jednak polski prefiks w kodzie kreskowym, co oznacza, że wyrób mógł być konfekcjonowany i pakowany w Polce, ale również może to tylko wskazywać na polską sieć dystrybucji Biedronki.

IMG_20210424_105414_559.jpg

Czekolady zapakowane są w różne rodzaje folii, J.D. Gross w złotą, z logotypem, nieklejoną, bardziej elegancką i efektowną, Biedronka jest za to szczelnie zamknięta w opakowaniu.

Tabliczki mają taką samą gramaturę lecz minimalnie różne wymiary. J.D. Gross dzieli się na 10 kostek z ładnym wzorem owocu kakaowca, Biedronka posiada podział na 8 gładkich kostek ze swoistym „marginesem”.
Czekolady mają bardzo podobną barwę. J.D. Gross jest minimalnie ciemniejsza, i wydaje się nieco bardziej połyskliwa, ale przy bliższym przyjrzeniu się, można zauważyć, że różnica ta wynika z różnej powierzchni form, w których powstają tabliczki

IMG_20210424_105527_545.jpg

Składy czekolad są bardzo podobne. Różnice to: występujący na trzecim miejscu składu J.D. Gross tłuszcz kakaowy, obniżona zawartość tłuszczu w kakao i ekstrakt z laski wanilii jako ostatni na liście. Biedronka ma krótszy skład (te składniki są identyczne dla obu czekolad): miazga kakaowa, cukier, kakao w proszku, emulgatorem jest lecytyna (z soi).

IMG_20210424_105317_755.jpg

Różnice w wartości odżywczej obu produktów są bardzo małe. J.D. Gross zawiera minimalnie więcej tłuszczu, Biedronka choć ma mniej węglowodanów (o 2,5 g), to już cukrów zawiera o zaledwie 0,2 g mniej. J.D. Gross nie podaje zawartości błonnika w czekoladzie, Biedronka deklaruje jego zawartość na poziomie 14 g.
Tabliczka J.D. Gross ma 562 kcal, a Biedronka 538 kcal.


Pora na test smaku i zapachu
Obie czekolady są gorzkie i o identycznej zawartości masy kakaowej, więc oczywistym jest, że w obu przypadkach dominujące będą zapach i smak kakao. J.D. Gross ma ładny głęboki zapach kakaowy, który określić można jako zdecydowanie wychylony w kierunku słodyczy – kombinację nut zapachowych wanilii (w składzie jest ekstrakt), kawy i karmelu. Biedronka również pachnie pięknie i intensywnie, choć charakter woni jest inny – bardziej roślinny, orzeźwiający, lekko owocowy, zdecydowanie jest to czysta woń kakao użytego do produkcji czekolady.

J.D. Gross jest twarda, łamie się z charakterystycznym trzaskiem. W ustach rozpływa się powoli, aksamitnie, nie pozostawiając filmu tłuszczowego. Najpierw uwalnia smaki lekko kawowe, wyraźnie taninowe, po chwili dołącza słodycz, która jest nienachalna, nie tłumi ani nie przeważa balansu smaku kakao. Po rozpuszczeniu czekolady w ustach smak bardzo szybko znika, pozostaje tylko wrażenie lekkiej cierpkości tanin.

Biedronka jest minimalnie twardsza i również łamie się z trzaskiem. Rozpływa się aksamitnie i powoli. Smak koresponduje z zapachem – startują nuty owocowo-taninowego kakao, słodycz cały czas utrzymuje się na dalszym planie, smak rozwija się w kierunku roślinno-cytrusowym. Po rozpuszczeniu czekolady nie pozostaje w ustach film tłuszczowy. Podobnie jak w przypadku J.D. Gross smak szybko znika, pozostaje wrażenie lekkiej cierpkości.


Kto wygrywa dzisiejszy pojedynek?

J.D. Gross to naprawdę dobra czekolada gorzka. Kakao z Madagaskaru z odrobiną ekstraktu z laski wanilii to świetna i głęboka kompozycja zapachowo-smakowa. Określić ją można jako ciepło-słodkawą.
Biedronka również przygotowała bardzo dobry produkt o krótkim składzie. I w tym przypadku możemy cieszyć się ciekawym i głębokim smakiem kakao. Kompozycję smakowo-zapachową można określić jako orzeźwiająco-roślinną.

Dziś czekolady remisują. Warto zakupić obie, bo różnica w cenie jest niewielka, dodatkowo w obu dyskontach czekolady często są obejmowane promocjami, więc można skorzystać i nabyć kilka tabliczej w cenie niższej niż regularna.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!