Nowość od Wedla. Budyniowy smak!

Czekolada mleczna z nadzieniem (50%) o smaku budyniu czekoladowego Producent: LOTTE Wedel, Warszawa, Polska Masa netto: 290 gramów Cena: 9,99 zł ...

5 months ago, comments: 1, votes: 45, reward: $2.18

Czekolada mleczna z nadzieniem (50%) o smaku budyniu czekoladowego
Producent: LOTTE Wedel, Warszawa, Polska
Masa netto: 290 gramów
Cena: 9,99 zł

E. Wedel Budyniowy smak! podobno miała swoją premierę jesienią 2022, jednak przez długi czas nie natrafiałam na te tabliczki w lokalnych sklepach. Natrafiłam na nie dopiero tej zimy, a spróbować czekolady postanowiłam przy okazji promocji - kosztowała 9,99 zł w sklepie Dino. Te czekolady nadziewane występują w dwóch wersjach smakowych - budyniu waniliowego z malinami oraz budyniu czekoladowego. Zawsze wybiorę wersję z wyższą zawartością kakao, więc postanowiłam spróbować tej drugiej, choć nastawieniłam się na bardzo wysoki poziom zasłodzenia.

Czekolada z nadzieniem o smaku budyniu czekoladowego waży 290 gramów, a ta z nadzieniem waniliowym 286 gramów. Opakowania mają wspólny motyw napisu "budyniowy", a różną kolorystykę (odpowiadajacą barwie budyniu, którego smak ma nadzienie). Czekolady są pakowane w klasyczne jednowarstwowe koperty polipropylenowe. Logotyp E.Wedel jest nieco mniejszy i mniej wyróżniony graficznie niż na pozostałych czekoladach tego producenta.

Tabliczka dzieli się na 18 kostek.

Czekolady i nadzienia wagowo jest po połowie. Wedlowska czekolada mleczna wyprodukowana została z kakao z Ghany. Skład czekolady: cukier, tłuszcz kakaowy, mleko pełne w proszku, miazga kakaowa, serwatka w proszku, tłuszcz mleczny, emulgatory (lecytyny sojowe i E 476), aromat.
Skład nadzienia: cukier, tłuszcz roślinny (palmowy), cukier, mleko zagęszczone słodzone, miazga kakaowa 5,2%, mleko pełne w proszku, serwatka w proszku (z mleka), czekolada gorzka 2,8%, syrop glukozowy, substancje utrzymujące wilgoć (glicerol, inwertaza) emulgator (lecytyny sojowe).
Skład mnie nie zachęcił. Bardzo dużo cukru, emulgatory i w czekoladzie i w nadzieniu, syrop glukozowy, glicerol i inwertaza.
Masy kakaowej w czekoladzie mlecznej jest minimum 29%. Tabliczka jest wysokocukrowa (54% masy to cukry) i w 100g dostarcza 520 kcal.

Pora na test zapachu i smaku

Czekolada pachnie bardzo po Wedlowsku - słodko, mocno mlecznie, nuty kakaowe są zdecydowanie ze spektrum łagodnego, słodkiego.

Kostka w ustach startuje z lekkim opóźnieniem. Czekolada jesr początkowo dość sucha i szorstka w odczuciu. Jest bardzo słodko. Wyraźnie wyczuwalny jest smak mleka w proszku. Nadzienie nieznacznie różni się smakiem i konsystencją od oblewającej je czekolady. Jest równie słodkie, mleczno-kakaowe, gładsze w odbiorze. Taka ilość cukru i mleka nie pozwala na jakiekolwiek rozwinięcie bukietu smaku samego kakao (którego w czekoladzie jest niewiele). Słodycz drapiąca.

Czekolada zapewniła mi maksymalne doznanie zasłodzenia już jedną kostką (jest ona bardzo duża więc konsumowałam po połowie). Bardzo mocno mleczna, bardzo słodka. Zupełnie nie dla mnie, ale myślę, że znajdzie wielu sympatyków.
Walorów zdrowotnych jak to w przypadku czekolad mlecznych nadziewanych nie ma. Smak bardzo słodki - niewyrafinowany, chyba Wedel prawidłowo odwołuje się w opisie reklamowym do smaków dzieciństwa. To jest właśnie taki najprostszy schemat słodkie=dobre. Jeżeli aktualną ofertę czekolad na rynku (a nawet ofertę wyłącznie marki Wedel) porównamy do świetnie zaprowiantowanej kuchni, w której mamy wszystko (sery, twarożki, wędliny, warzywa, zioła, przyprawy, konfitury, dżemy, sosy, pasty, konserwy) i możemy na kawałku chleba skomponować absolutnie każdą kanapkę, to czekolada Budyniowy smak! będzie odpowiednikiem wyboru w tej sytuacji "kanapki" z dzieciństwa starszego pokolenia - chleba z cukrem polanego wodą.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!