Recenzja. Schogetten Dark Chocolate

Schogetten Dark Chocolate Producent: Ludwig Schokolade GmbF & Co. KG, Niemcy Masa netto: 100 gramów Cena: 3,99 zł (Biedronka) Schogetten to popularna marka nie...

2 years ago, comments: 1, votes: 176, reward: $8.15

Schogetten Dark Chocolate
Producent: Ludwig Schokolade GmbF & Co. KG, Niemcy
Masa netto: 100 gramów
Cena: 3,99 zł (Biedronka)

Schogetten to popularna marka niemickich czekoladek, których wyróżnikiem jest porcjowanie. Zamiast tradycyjnej tabliczki, w stugramowym kartoniku znajdziemy 18 pojedynczych czekoladek - pralinek. Wyroby marki Schogetten to raczej klasyczne łakocie. Z piętnastu obecnych na polskim rynku smaków, siedem to pralinki z nadzieniem, trzy to charakterystyczne dla marki wyroby warstwowe (np. Trilogia), a pozostałe to klasyka - czekolada mleczna, mleczna z kawałkami orzechów, biała, ciemna i ciemna z orzechami.
Smak kakao zdecydowanie najłatwiej ocenić w przypadku klasycznej ciemnej czekolady.

Opakowanie to klasyczny kartonik o kształcie zbliżym do opakowań tabliczek oferowanych przez innych producentów. Opakowania wszystkich czekolad Schogetten są spójne stylistycznie, a kolorystyka jest dopasowana do smaku czekoaladek. Dark Chocolate posiada pudełeczko w kolorze ciemnej czekolady, z wyraźnym logotypem i wzrorem kosteczek Schogetten. Na bocznej ściance opakowania znajduje się polski napis "czekolada gorzka", choć według tradycyjnego polskiego podziału typów czekolad należałoby użyć nazwy "czekolada deserowa".

Czekoladki spoczywają na kartonikowej tacce i zapakowane są dodatkowo w srebrną folię. Czekolada ma ładny ciemnobrązowy kolor i lekki połysk, ale też w opakowaniu znajduje się sporo czekoladowych drobinek, które tworzą przyprószenia kosteczek.

Skład czekolady jest dość krótki: cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, tłuszcz mleczny, emulgator (lecytyny z soi), ekstrakt z wanilii. Tabliczka ma wartość energetyczną 525 kcal.
Dlaczego jest to czekolada deserowa a nie gorzka? Przede wszystkim wynika to z zawartości masy kakaowej - w tym przypadku jest to minimum 50%. W składzie na pierwszym miejscu jest cukier, a oprócz tłuszczu kakaowego użyto również tłuszczu mlecznego. Użycie tłuszczu mlecznego to cecha charakterystyczna wszystkich receptur Schogetten.


Pora na test zapachu i smaku

Czekoladki pachną ładnie. Spektrum zapachu jest kakaowo-owocowe. Z aromatów owocowych zdecydowanie przodują rodzynki.

Czekoladki są formowane pojedynczo. Są kwadratowe i dość grube, więc trudno wykonać test łamania. W ustach startuje pojedyncza czekoladka startuje bardzo szybko uwalniając słodycz i aromaty kakaowe. Czekolada rozpuszcza się dość gładko, jest bardzo intensywna w smaku. Dość mocno zasładza, ale cukier wyjątkowo mocno wybija również spektrum smaków kakao. Zdecydowanie wyczuwalna w smaku jest wanilia, nuty kawowe i bananowe. Zapach czekoladek nie przekłada się na ich smak, a szkoda, bo rodzynki, winogorna lub czerwone owoce nadałyby całości nieco więcej lekkości. Zaskakuje brak nut taninowych - czekolada należy do zdecydowanie słodkich. Pełny ale też bardzo słodki smak utrzymuje się w ustach dość długo, a czekoladka nie pozostawia tłustego filmu.

Schogetten Dark Chocolate to smaczna czekolada deserowa. Producent ma swój charakterystyczny profil smakowy kakao, ciekawy, wyróżniający się nutami kawowymi i bananowymi, wzbogacony wanilią. Kakao to sprawdza się w czekoladzie deserowej, ale zdecydowanie najodpowiedniejsze jest do wyrobów mlecznych, które stanowią trzon produkcji Schogetten. Modelowym klientem Ludwig Schokolade jest raczej fan słodkich, mlecznych, nadziewanych pralinek.
Schogetten Dark Chocolade to produkt "pośredni", którym można obdarować osobę o nieznanym nam guście czekoladowym. Miłośnicy czekolad mlecznych znajdą tu charakterystyczną gładkość i słodycz, miłośnicy czekolad gorzkich - ciekawy (choć nieco słodszy) wachlarz smaków kakao. Czekoladki smakują również dzieciom.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!