7 lipca - Światowy Dzień Czekolady

7 lipca to słodka data - Światowy Dzień Czekolady - World Chocolate Day. Dzień ten obchodzony jest od 2009 roku. Postanowiono wówczas upamiętnić w ten sposób historyczną datę 7 lipca 1550 roku, kiedy to do Europy po raz pierwszy przypłynęło ...

a year ago, comments: 0, votes: 43, reward: $0.69

7 lipca to słodka data - Światowy Dzień Czekolady - World Chocolate Day. Dzień ten obchodzony jest od 2009 roku. Postanowiono wówczas upamiętnić w ten sposób historyczną datę 7 lipca 1550 roku, kiedy to do Europy po raz pierwszy przypłynęło na statkach ziarno kakaowca. Jak wiadomo czekolada w tabliczkach powstała właśnie w Europie, jednak od pierwszego transportu do znanej nam dziś czekolady wiodła bardzo długa droga.

Hiszpańscy kucharze na dworze królewskim nie mieli pomysłu na te intrygujące ziarna, których ogromne ilości zgromadzone przez Majów i Azteków zwróciły uwagę Hernána Cortésa. Konkwistador słusznie uznał, że skoro Indianie tak skrzętnie je gromadzą, to musi być to coś wartościowego. Jednak w XVI wieku zabrakło Europejczykom "know-how" a może po prostu odrobiny fantazji kulinarnej.
Dopiero 100 lat później popularny stał się w Europie napój nawiązujący do indiańskich tradycji wykorzystania ziaren - roztartych, zalanych ciepłą wodą i osłodzonych miodem lub cukrem. Popularność i swoista luksusowość napoju spowodowała, że na temat czekolady wypowiedział się papież Aleksander VII - ogłosił, że picie napoju czekoladowego nie łamie postów.

Coenraad van Houten to jedno z najważniejszych nazwisk w historii czekolady. Ten holenderski chemik najpierw opracował metodę uzyskiwania "holenderskiego kakao" - mniej gorzkiego dzięki użyciu w procesach technologicznych soli alkalicznych. Miało to miejsce w 1815 roku. Pracował dalej z ziarnami kakaowca i w 1828 roku opracował metodę i narzędzie (prasę) do uzyskiwania masła kakaowego.

I tak oto mamy już wszystkie potrzebne składniki, aby wytworzyć tabliczki czekolady. Potrzebny jest jeszcze wynalazca. Był nim angielski przedsiębiorca Joseph Fry, który w 1847 roku opracował przepis pozwalający na uzyskanie czekolady nadającej się do formowania. Zmieszał on w odpowiednich proporcjach kakao, cukier i roztopione masło kakaowe. Z czasem założył własną fabrykę Fry's of Bristol w Anglii, która w 1866 roku rozpoczęła produkcję batoników czekoladowych Fry's Chocolate Cream.
W 1875 szwajcarski producent czekolady Daniel Peter wynalazł mleczną czekoladę, dodając do płynnej masy czekoladowej mleko w proszku (którego metodę wytwarzania opracował Henri Nestlé).
Od 1879 roku tekstura i smak czekolady nabrały znanego nam dziś charakteru, a to dzięki wynalazkowi Rudolpha Lindta, który w procesie produkcji wykorzystał maszynę do konszowania własnego pomysłu i konstrukcji.

Światowy Dzień Czekolady koniecznie uczcijcie kilkoma kostkami ulubionej czekolady.
My jeszcze nie możemy się zdecydować, którą wybrać. A wybór czekolad do recenzji mamy naprawdę spory.

Odwiedzajcie naszego bloga. Nowe recenzje już wkrótce!

Słodkiego Dnia Czekolady!
Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!