Lidl vs. Biedronka. Czekolady mleczne z nadzieniem karmelowym

Sięgniemy dziś na najniższą półkę dwóch popularnych dyskontów spożywczych. Porównamy tanie mleczne czekolady nadziewane własnych marek. Mleczna z nadzieniem o smaku karmelowym (Lidl) – 1,69 zł Allegro Czekolada mleczna z nadzieni...

2 years ago, comments: 7, votes: 148, reward: $5.41

Sięgniemy dziś na najniższą półkę dwóch popularnych dyskontów spożywczych. Porównamy tanie mleczne czekolady nadziewane własnych marek.
Mleczna z nadzieniem o smaku karmelowym (Lidl) – 1,69 zł
Allegro Czekolada mleczna z nadzieniem o smaku karmelowym (Biedronka) – 1,69 zł

Obie zakupione w dyskontach poza okresami promocyjnymi. Obie tabliczki ważą po 100 gramów.
Przetestujemy zatem produkty bliźniacze.

Kopia vs..jpg

Opakowania są bardzo podobne. Obie czekolady zapakowane są w srebrną folię i papierowe klejone opakowanie zewnętrzne z nadrukiem. Kolorystyka i stylistyka są bardzo podobne. Oba opakowania nawiązują barwą do koloru karmelu, oba mają biały napis główny. Biedronka posiada nazwę swojej najtańszej linii czekolad – Allegro, Lidl na awersie opakowania nie umieszcza nawet słowa ‘czekolada’. Graficznie nieco lepsze jest opakowanie czekolady z Lidla – zastosowano ładne gradienty tła, elementy kompozycji są większe.

Czekolada Lidla nie posiada wskazania producenta. Prefiks kodu kreskowego wskazuje na Niemcy, ale należy mieć na uwadze, że może to być również wskazanie kraju dystrybutora lub firmy konfekcjonującą wyroby.
Czekolada Allegro jest wyprodukowana w Polsce przez Millano sp. z o.o. S.K.A. z Przeźmierowa – producenta marek własnych dla Biedronki. W tej fabryce produkuje się zarówno markę Allegro jak i Magnetic.

IMG_20210516_100605_252.jpg
Z lewej Lidl, z prawej Biedronka.

Obie tabliczki są identyczne. Użyto takiej samej formy, bez ozdobników, ale za to czekolada ładnie i równo łamie się na kostki wzdłuż linii podziału. Kolor czekolady Lidl jest minimalnie ciemniejszy. Choć data przydatności do spożycia jest zbliżona (I i III 2022), to na powierzchni czekolady z Biedronki widać początki osadu z wykrystalizowanego tłuszczu.
Nadzienia wizualnie różnią się znacznie bardziej niż czekolada. Lidl ma nadzienie znacznie ciemniejsze i bardziej jednorodne. Allegro z Biedronki nadziewana jest masą jaśniejszą o i innej konsystencji.

IMG_20210516_101237_789.jpg
Z lewej Lidl, z prawej Biedronka.

Przeanalizujmy składy.
Obie czekolady zawierają 50% czekolady mlecznej i 50% nadzienia.
Użyte czekolady mleczne w obu przypadkach zawierają minimum 30% masy kakaowej.
Składy oby wyrobów oparte są na cukrze i tłuszczu roślinnym (palmowym i shea). Dalej pojawia się różnica w ilościach wagowych składników – Lidl ma na kolejnych miejscach tłuszcz kakaowy, serwatkę w proszku, mleko w proszku pełne, miazgę kakaową i mleko w proszku odtłuszczone; Biedronka zaś mleko w proszku pełnie, tłuszcz kakaowy, miazgę kakaową, mleko w proszku odtłuszczone i serwatkę w proszku. Końcówka listy składników też nieco się różni. Biedronkowe Allegro zawiera dwa emulgatory (lecytyna sojowa i polirycynooleinian poliglicerolu), ekstakt z wanilii i naturalny aromat karmelowy. Lidl ma 1% proszku karmelowego (z cukru, syropu glukozowego, masła i śmietanki), kakao w proszku, również dwa emulgatory (takie same jak w Allegro) i aromat.

IMG_20210516_100449_964.jpg

Lidl ma 548 kcal w 100 gramach, a Allegro z Biedronki 561 kcal w 100 gramach.
Lidl zawiera więcej cukrów i soli, Allegro z Biedronki więcej tłuszczu i białka.


Pora na test smaku i zapachu
Czekolada z Lidla pachnie słodką czekoladą mleczną. Zdecydowanie dominuje zapach mleczno-śmietankowy. Allegro pachnie również słodko, ale dominuje zapach kakao, mleko stanowi tło. Zapach karmelu niewyczuwalny w żadnej z tabliczek.

Czekolada w obu tabliczkach nie oddziela się od nadzienia, więc trudno przetestować wyłącznie jej smak. Można to zrobić jedynie na podstawie bardzo małych kawałeczków. Czekolada oblewająca nadzienie w wyrobie Lidl jest nieco twardsza (test w takiej samej temperaturze), poza tą różnicą czekolady smakują tak samo – są bardzo słodkie, rozpływają się gładko, nie czuć filmu tłuszczowego.

A teraz cała kompozycja smakowa.
Lidl rozpływa się bardzo jednolicie. Trudno uchwycić moment, kiedy kończy się czekolada a zaczyna nadzienie, gdyż obie składowe są bardzo homogeniczne i nadzienie tej czekolady zawiera też niewielką ilość kakao. Słodko, słodko i jeszcze raz słodko – aż do drapania w gardle. Jest to jednak płaska cukrowa słodycz, smak karmelu nie ujawnił się.

Allegro z Biedronki jest mniej słodka. Wyczuwalny jest moment przejścia od czekolady do nadzienia, ponieważ nadzienie ma inną strukturę – nieco suchszą i mniej gładką. Nadzienie smakuje mocno mlecznie i słodko – charakterystycznym smakiem mleka w proszku. Również niewyczuwalny smak karmelowy.


Kto wygrywa dzisiejszy pojedynek?

Dzisiejszy pojedynek nie ma zwycięzcy. Za tę samą niską cenę otrzymujemy dokładnie taki sam pod względem jakości i walorów smakowych słodki wyrób. Czy wyroby te są warte swojej niskiej ceny? Moim zdaniem nie. 16,90 zł za kilogram w sytuacji, gdy w jednej czekoladzie jest 56,6% a w drugiej 53% cukru (do kupienia za 1,99 zł za kilogram), a walory konsumpcji oparte są na najprostszym możliwym bodźcu z kubków smakowych (SŁODKIE!), zdecydowanie lepiej sięgnąć po inną dyskontową czekoladę, na przykład bez tłuszczu palmowego, bo w ofercie obu sklepów znajdziemy znacznie lepsze wyroby własnych marek.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!