Recenzja. Wawel 100% cocoa

Wawel 100% cocoa ekstra gorzka Producent: Wawel, Kraków, Polska Masa netto: 80 gramów Cena: 5,99 zł (promocyjna), 7,99 zł (regularna) Dziś czekoladowa ciekawostka. Formalnie wyrób ten nie spełnia kryteriów bycia czek...

2 years ago, comments: 2, votes: 254, reward: $5.18

Wawel 100% cocoa ekstra gorzka
Producent: Wawel, Kraków, Polska
Masa netto: 80 gramów
Cena: 5,99 zł (promocyjna), 7,99 zł (regularna)

Dziś czekoladowa ciekawostka. Formalnie wyrób ten nie spełnia kryteriów bycia czekoladą, gdyż nie zawiera żadnego środka słodzącego. Zatem w tekście pojawi się jako "czekolada". Jest to tabliczka kakaowa 100%, czyli mająca w składzie wyłącznie miazgę kakaową i tłuszcz kakaowy. Niesłodka!
W momencie pisania recenzji Wawel jest jedynym polskim producentem, który zdecydował się wprowadzić wyrób tego typu do tak szerokiej sprzedaży. Tym samym stuprocentowa tabliczka kakowa tej marki jest dostępna w zdecydowanej większości hipermarketów, supermarketów i dyskontów spożywczych.

Opakowanie jest bardzo ładne a jednocześnie typowe dla tabliczek premium. Czarny kartonik ze złoceniami i tłoczeniami wyróżnia się na sklepowej półce a przy tym jest spójny stylistyką z opakowaniami innych czekolad Wawel.

Tabliczka powstaje w dość oryginalnej formie. Wawel zdecydował się odejść od tradycyjnego prostopadłego podziału na kostki. Linie podziału są ukośne, a całość ozdobiona dużym logotypem Wawelu i wzorami owoców kakaowca.
Tabliczka ma głęboki ciemnobrązowy kolor i delikatny połysk. Jest twarda - łamie się z trzaskiem. Wizualnie nie jest ciemniejsza od innych czekolad gorzkich.

W skład tej tabliczki wchodzą miazga kakaowa i tłuszcz kakaowy. Na opakowaniu znajdziemy informację o tym, że użyte do produkcji ziarno kakaowca pochodzi z Ghany.
100 gramów ma wartość energetyczną 647 kcal.

Pora na test smaku i zapachu

Tabliczka kakaowa ma bardzo ładny i głęboki zapach kakao, który określić można jako roślinno-owocowy, czuć również delikatne nuty korzenne i kwiatowe. Bukiet jest naprawdę złożony i atrakcyjny,

"Czekolada 100%" jest dość twarda i zawiera procentowo więcej tłuszczu (kakaowego), potrzebuje zatem chwili aby wystartować w ustach i rozwinąć bukiet smakowy. Rozpuszcza się bardzo równomierne ale też stosunkowo wolno.

"Czekolada" rozwija w ustach nuty roślinno-kawowe. Smak jest złożony z lekką goryczką i nutami korzennymi. Zaskakująco delikatne są nuty taninowe. Być może jest to zasługa braku cukru, który podbijałby tego typu wrażenia. Wrażenia smakowe są bardzo pozytywne, bukiet aromatów jest ciekawy ale jednocześnie niekontrowersyjny. Nie ma tu wychyleń ani w stronę kwaskowatości ani goryczkowości, nie ma również nic zaskakującego. Spokojna klasyka.

Wawel 100% cocoa to ciekawy produkt w dobrej cenie. Z pewnością zainteresuje osoby na diecie niskocukrowej i bezcukrowej. Spokojny i klasyczny smak zdecydowanie zachęca do eksperymentów kulinarnych - taka "czekolada 100%" to bardzo dobry i zdrowy dodatek do różnego typu keto deserów, koktajli ale również do dań wytrawnych.

"Czekolada" ta ma jeszcze jedną zaletę - dzieci raczej nam jej nie wyjedzą.
A ja polecam kostkę lub dwie z filiżanką espresso - pasuje idealnie.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!