Recenzja. Wedel Premium 80% gorzka

E. Wedel Premium 80% gorzka Extra Dark Producent: LOTTE Wedel, Warszawa, Polska Masa netto: 100 gramów Cena: zakupiona w zestawie promocyjnym z opakowaniem kawy We...

a year ago, comments: 5, votes: 313, reward: $7.85

E. Wedel Premium 80% gorzka Extra Dark
Producent: LOTTE Wedel, Warszawa, Polska
Masa netto: 100 gramów
Cena: zakupiona w zestawie promocyjnym z opakowaniem kawy

Wedel to jeden z najpopularniejszych polskich producentów czekolady. W swej ofercie czekolad w tabliczkach ma obecnie dwie linie - klasyczną (pakowaną w niebieskie foliowe opakowania kopertowe) oraz premium (pakowaną w białe ozdobne kartoniki i folię ochronną). Oprócz tego produkuje czekoladę deserową Jedyna w niezmienionym od lat charakterystycznym opakowaniu projektu ilustratora Karola Śliwki.
Dziś jednak nie o Jedynej, a o czekoladzie z linii premium i o najwyższej produkowanej w Wedlu zawartości masy kakaowej - minimum 80%.
Czekoladę sprzedawano w edycji limitowanej jako dodatek do dużego opakowania kawy Lavazza w specjalnie zaprojektowanym opakowaniu.

Wedel zaznacza na opakowaniu i podkreśla w materiałach reklamowych pochodzenie kakao z Ghany. Warto wiedzieć, że nie jest to cecha unikatowa - Ghana zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem wielkości produkcji kakao, a uprawiana jest tam głównie Forastero, czyli najpopularniejsza odmiana kakaowca. Na stałości źródła kakao i utrzymaniu poziomu jakości surowca można jednakże budować charakterystykę marki i swoistą klasyczność smaku wyrobów.

Opakowania całej serii Premium są typowe dla czy to własnych, czy to produkowanych dla dyskontów i hipermarketów marek - ładny zgrabny kartonik, z tłoczeniami i złoceniem. Tabliczka jest dodatkowo zapakowana w kopertową folię ochronną.

Tabliczka dzieli się na 10 dużych i cienkich kostek z logotypem E. Wedel lub z rysunkiem z reklamy stworzonej dla Wedla w 1926 roku przez Leonetto Cappiello - chłopiec na zebrze. Czekolada ma bardzo mocno ciemnobrązowy kolor i lekki połysk.

Skład czekolady jest krótki: miazga kakaowa, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, cukier, tłuszcz kakaowy, aromat, emulgator (lecytyna sojowa). Masa kakaowa minimum 80%. Tabliczka ma wartość energetyczną 497 kcal.


Pora na test zapachu i smaku
Czekolada pachnie bardzo przyjemnie i intensywnie. Jest to klasyczna "ciemna" woń kakao ze zdecydowanie ciepłymi nutami - bananowymi, waniliowymi i kawowymi.

Czekolada jest dość twarda, łamie się z wyraźnym trzaskiem. W ustach startuje po dłuższj chwili, jako pierwsze wyczuwalne są ciepłe nuty waniliowe. Dość szybko pojawiają się nuty taninowe - co nie dziwi przy tak wysokiej zawartości masy kakaowej. Niewiele tu jednak kwaskowatości - przeważa kawowa goryczja. Czekolada rozpuszcza się powoli, bardzo gładko, z lekkim filmem tłuszczowym. Smak odzwierciedla spektrum aromatów wyczuwalnych w zapachu. Jest tu sporo tanin (podobnie jak w wysokoprocentowych czekoladach konkurencji oraz markach własnych dyskontów) jednak nie dominują akcenty roślinne, a raczej palona kawa i wanilia. Akcent taninowy utrzymuje się przez chwilę po rozpuszczeniu się czekolady w ustach. Czekolada nie zasładza, można z przyjemnością zjeść kilka kostek.

Wedel Premium 80% to bardzo dobra czekolada gorzka. Wedel rzeczywiście utrzymuje swoją "klasyczność" kompozycji smakowej - kakao z Ghany daje wysoką powtarzalność smaku w różnych wyrobach. Jest to czekolada o zdecydowanie ciepłym spektrum zapachów i smaków. Zasmakuje osobom, które nie do końca akceptują mocno orzeźwiające nuty i kwaskowatość towarzyszącą taninom w innych dostępnych na naszym rynku tabliczkach. Dobrym pomysłem było przygotowanie ofery sprzedażowej Lavazza + Wedel. Czekolada ta jest świetnym dodatkiem do popołudniowej filiżanki espresso.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!