Zaini. Gorzka czekolada 70%

Zaini 70% cocoa, czekolada gorzka Producent: LUIGI ZAINI SPA, Mediolan, Włochy Masa netto: 75 gramów Cena: 11,59 zł (cena regularna, Auchan) ...

10 months ago, comments: 0, votes: 114, reward: $4.79

Zaini 70% cocoa, czekolada gorzka
Producent: LUIGI ZAINI SPA, Mediolan, Włochy
Masa netto: 75 gramów
Cena: 11,59 zł (cena regularna, Auchan)

W ofercie hipermarketu Auchan znaleźć można włoską markę czekolad Zaini. Charakterystyczne kartoniki z twarzami kobiet zawierają tabliczki czekolady z kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej, a modelki są jednocześnie pracownicami manufaktury mydła produkowanego z odpadów przetwórstwa kakao. Projekt Le nuove donne del cacao firmy Zaini wspiera aktywizaję zawodową kobiet.
Zaini w tej linni wyrobów oferuje wyłącznie czekolady gorzkie - 70, 80, 90% oraz tabliczkę 100%.
Tabliczka jest ciemna, niewiela (75 g), dzieli się na 8 kostek.

Kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej jest dobrze znane polskim konsumentom. Charakterystyczne roślinne nuty znajdziemy w czekoladach Wawel czy dyskontowej linii Magnetic.
Skład czekolady jest krótki: miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, cukier, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, emulgator: lecytyny (z soi), naturalny aromat waniliowy. Masa kakaowa minimum 70%. Produkt może zawierać soję, mleko oraz orzechy. 100 gramów czekolady ma wartość energetyczną 541 kcal.

Pora na test zapachu i smaku
Czekolada pachnie bardzo ładnie i intensywnie. Dominują nuty roślinno-owocowe, wyczuć również można nuty kwiatowe i korzenne. Bukiet jest naprawdę ładny i ciekawy, orzeźwiający, lekko wytrawny.

Czekolada jest twarda, łamie się z trzaskiem. W ustach startuje dość szybko łagodną słodyczą, jako pierwsze wyczuwalne są nuty waniliowe, później lekko kawowe i bananowe. Następne dołączają wyraźne nuty roślinne i taniny. Kwaskowości w smaku jest niewiele i cały czas towarzyszy jej slodycz cukru, miły balans kawowo-waniliowo-bananowy. Czekolada rozpuszcza się powoli i gładko. Jest tu sporo tanin, jednak nie dominują one smaku. Po rozpuszczeniu czekolady również nie pozostają same taniny, a głównie aromaty kawowe. Czekolada jest bardzo przyjemna, choć dość mocne słodka, to nie zasładza i można z przyjemnością zjeść dwie kostki.

Zaini 70% to dobra czekolada o bardzo charakterystycznym dla pochodzenia kakao (Wybrzeże Kości Słoniowej) spektrum aromatów. Dodatek naturalnego aromatu waniliowego jest dobrym wyborem, bo pozwala uzyskać balans zadowalający również konsumentów rozpoczynających przygodę z czekoladami gorzkimi oraz tych, którzy lubią łagodniejszy smak kakao z Ghany.
Moje jedyne zastrzeżenie to wielkość i kształt kostek. Tak duże kwadraty wręcz nie mieszczą się na języku, więc każdą kostkę przełamywałam wzdłuż.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!