Delicadore Intense Dark 70% cocoa

Delicadore Intense Dark 70% cocoa Producent: Millano sp. z o.o. S.K.A. Masa netto: 126 gramów Cena: 7,49 zł, Dino Mi...

15 days ago, comments: 1, votes: 229, reward: $7.71

Delicadore Intense Dark 70% cocoa
Producent: Millano sp. z o.o. S.K.A.
Masa netto: 126 gramów
Cena: 7,49 zł, Dino

Miałam już przyjemność recenzować czekoladę Delicadore - była to tabliczka z pistacjami. O ile po czekoladę Baron Delicadore musiałam pojechać do Auchana, to Delicadore Intense Dark znalazłam na półce pobliskiego sklepu Dino. Może to znacząco wpłynąć na popularność marki, gdyż hipermarketów Auchan mamy w Polsce nieco ponad 100, a sklepów sieci Dino jest już ponad 2400. Zauważyłam również ciekawostkę dotyczącą brandu. W Dino dostępnych było kilka rodzajów czekolad Delicadore - część tak jak recenzowana dziś Intense Dark 70% oznaczona już wyłącznie logotypem Delicadore, a część jeszcze z logotypem Baron Delicadore.

Czekolada zapakowana jest w kartonik. Nie jest to pojedyncza tabliczka, a 6 osobno pakowanych tafelek ważących po 21 gramów. Gramatura i podział są identyczne jak w przypadku marki Luximo Ekwador produkowanej przez Millano dla sieci Biedronka.
Opakowanie jest estetyczne, bardzo typowe dla czekolad gorzkich - ciemne tło, złocone zdobienia. Kartonik otwiera się od góry - opakowanie posiada rodzaj klapki. Każda tafelka opakowana jest w folię z nadrukami marki.
Czekolada ma ciemnobrązowy kolor i lekki połysk. W niektórych miejscach widoczny jest delikatny nalot z krystalizującego tłuszczu. Na kosteczkach widoczne są charakterystyczne dla Millano (i znane z czekolad produkowanych dla Biedronki) owoce kakaowca.

Skład czekolady: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, tłuszcz mleczny, emulgator (lecytyny ze soi), ekstrakt z wanilii, pasta z orzeszków arachidowych. 100 gramów czekolady ma wartość energetyczną 545 kcal.
Po raz kolejny zauważam w składzie dodatki charakterystyczne dla wyrobów niemieckich i belgijskich - tłuszcz mleczny i pastę orzechową. Wydawałoby się, że są to dodatki mało znaczące, ale jednak wpływają na konsystencję czekolady.

Pora na test zapachu i smaku
Czekolada ma bardzo ładny zapach. Po raz kolejny jest to klasyczną woń kakao ze spektrum roślinnego - bardzo charakterystyczna dla wyrobów Millano, świeża, lekko wytrawna, delikatnie podbita nutami kawowo-korzennymi.
Czekolada jest twarda, łamie się z lekkim trzaskiem. W ustach startuje szybko, intensywnym smakiem kakao. Szybko dołączają akcenty taninowe, co sprawia, że czekolada nie zasładza. Rozpływa się równomiernie (choć nie tak gładko jak wyroby z wyższą zawartością cukru) i cały czas uwalnia interesujące nuty smakowo-zapachowe. Są zielone nuty roślinne kakao, wyczuwalne są lekko owocowe smaki, dodatek ekstraktu z wanilii i pasty orzechowej nie dominuje ani nie "perfumuje" czekolady - stanowi delikatny balans dla tanin.

Delicadore to dobra czekolada - nie jest to typowy łakoć, można ją traktować jako element zdrowej i zbalansowanej diety. Zawartość kakao nie jest wprawdzie bardzo wysoka (70% to taki klasyk wśród czekolad gorzkich), ale czekolada nie zasładza, ma bogaty bukiet aromatów i przyjemny smak. Zasmakuje miłośnikom czekolad gorzkich o świeżo-wytrawnym spektrum.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!