dmBio Czekolada gorzka 72% Sierra Leone

dmBio Czekolada gorzka 72% kakao ze Sierra Leone Producent: wyprodukowano dla dm drogrie markt GmBH Masa netto: 80 gramów Cena: regularna 5,95 zł (dm) ...

7 months ago, comments: 0, votes: 136, reward: $7.08

dmBio Czekolada gorzka 72% kakao ze Sierra Leone
Producent: wyprodukowano dla dm drogrie markt GmBH
Masa netto: 80 gramów
Cena: regularna 5,95 zł (dm)

We wrocławskim Pasażu Grunwaldzkim otwarto niedawno nową drogerię niemieckiej sieci dm. Sieć nazywana jest największym konkurentem Rossmanna i systematycznie powiększa liczbę sklepów w Polsce. Tak się złożyło, że w Pasażu byłam akurat w dniu otwarcia dm i choć tłum klientów był dość gęsty, to musiałam sprawdzić, czy drogerie dm mają w ofercie własną markę czekolad. Skoro największy konkurent Rossmann czekolady ma - i to całkiem niezłe Das Exquisite, to nowa drogeria chyba nie będzie w tym względzie ustępować pola.
I nie ustępuje - ma własną markę dmBio. Skusiła mnie tabliczka z kakao o określonym pochodzeniu - 72% ze Sierra Leone.

Opakowanie to kartonik z wyraźnym oznaczeniem typu czekolady. Grafika jest estetyczna, przyciągająca oko. Na kartoniku umieszczono kilka znaczków - bio, fairtrade, Naturland, vegan. Ciekawostką jest to, że o tych walorach czekolady można poczytać wewnątrz kartonika - ale tylko po niemiecku.
Tabliczka posiada oryginalny podział, nie na kostki a na paski. I jest to podział trochę "niedokończony". Należy łamać wedle uznania.
Wzór formy jest ładny, a sama czekolada połyskliwa i o pięknym kolorze.

Skład czekolady jest bardzo krótki: miazga kakaowa, cukier trzcinowy, masło kakaowe. Żadnych emulgatorów ani aromatów. Cukier i kakao z certyfikatem Fairtrade, kakao pochodzi z dwóch kooperatyw w dystrykcie Kono.
100 gramów tej czekolady ma wartość energetyczną 550 kcal, zatem tabliczka to 440 kcal.


Pora na test zapachu i smaku

Czekolada pachnie bardzo re-we-la-cyj-nie. Zapach jest bardzo złożony, wielowątkowy, ciepły - wonie roślinne są łagodne, wyczuwa się miks bananów i czerwonych owocow. Do tego dochodzą przyjemne nuty kawowe i apetyczne nuty miodowe.

Czekolada jest twarda, łamie się z lekkim trzaskiem. W ustach startuje po krótkiej chwili. Rozpływa się bardzo gładko i pięknie rozwija bukiet smaków. Miodowe nuty zapachowe i smakowe to zdecydowany wyróżnik tej czekolady. To zapewne zasługa cukru trzcinowego, ale też kakao ma bardzo atrakcyjny bukiet smakowy i chociażby dlatego, że mało jest w nim zielonych smaków roślinno-drzewnych a akcent taninowy jest delikatny, miodowość może się wyraziście rozwinąć.

Czekolada dmBio to bardzo dobry produkt, zdecydowanie wart swojej ceny. Jest to zdrowa, przepyszna, prawdziwa czekolada. Dodatkowy walor to konkretne pochodzenie kakao, które wyraźnie przekłada się na bukiet smaków.
I jeszcze ciekawostka. Była to pierwsza czekolada gorzka, która po prostu zniknęła. Nigdy dotychczas nie było sytuacji, aby na czas pisania recenzji czekolady gorzkiej nie zostało mi kilka kostek z rozczęstowywanej tabliczki. Tym razem tekst pisałam "z pamięci smaku", bo dmBio Sierra Leone bardzo zasmakowała wszystkim domownikom - również dzieciom.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!