NERO NERO Ecuador 75%

NERO NERO Czekolada gorzka Ecuador 75% Producent: ELAH DUFOUR S.p.A., Włochy Masa netto: 75 gramów Cena: regularna 11,39 zł (Auchan) ...

9 months ago, comments: 1, votes: 96, reward: $5.24

NERO NERO Czekolada gorzka Ecuador 75%
Producent: ELAH DUFOUR S.p.A., Włochy
Masa netto: 75 gramów
Cena: regularna 11,39 zł (Auchan)

W hipermarketach Auchan dostępne są czekolady włoskie. Na blogu mogliście zapoznać się już z recenzją czekolady Zaini, a dziś spróbujemy czekolady gorzkiej NOVI. NOVI to wloska fabryka czekolady istniejąca od 1903 roku. Od 1982 należy ona do Elah Dufour Novi Group. Ponieważ w ostatnich recenzjach i opisach nowości królowało kakao z Afryki, skorzystałam z przyjemnością z możliwości wyboru tabliczki z kakao pochodzącego z Ameryki Południowej. NERO NERO to linia czekolad produkowana od 2007 roku. Czekolady gorzkie bez dodatków (w ofercie jest również 7 czekolad z dodatkami) produkowane są w wersjach 70, 75, 80, 88 i 99% zawartości masy kakaowej.

Opakowanie to czarny kartonik z wyraźnym oznaczeniem typu czekolady. Tabliczka jest dodatkowo zapakowana w folię w kolorze złotym. Tabliczka dzieli się na 18 niewielkich i cienkich kostek - tabliczka waży 75 gramów, więc jedna kostka waży nieco ponad 4 gramy.
Czekolada jest ciemna, z ładnym delikatnym połyskiem.

Skład czekolady jest krótki: miazga kakaowa z Ekwadoru, cukier, masło kakaowe, emulgator (lecytyny z soi), naturalny ekstrakt z ziaren wanilii.
100 gramów tej czekolady ma wartość energetyczną 603 kcal, zatem tabliczka to 452 kcal.


Pora na test zapachu i smaku

Czekolada pachnie bardzo ładnie, a bukiet woni jest bogaty. Wanilia ociepla i łagodzi kompozycję, ale bardzo wyraźne są ciekawe nuty owocowe i kwiatowe, jest również lekki akcent kawowej goryczki.
Czekolada jest twarda, łamie się z lekkim trzaskiem. Potrzebuje dłuższej chwili, aby wystartować w ustach. Początkowe wrażenia są niskosłodkie - lekko pikantne, korzenne, nawet pieprzowe. Występuje również charakterystyczna kwiatowa świeżość. Rozgrzana w ustach kostka rozpływa się bardzo wolno, jest nieco sucha. Szybko pojawiają się akcenty taninowe. Smak rozwija się ciekawe, bo w kierunku czerwonych owoców. Tanin jest sporo, więc czekolada jest wręcz odświeżająca. Wanilia jest wyczuwalna jedynie jako lekki balans dla różnorodnych niesłodkich nut. Na koniec pozostaje odrobina kawowej goryczki, akcent taninowy i roślinno-kwiatowa świeżość.

NERO NERO 75% pozwala rzeczywiście poczuć różnicę w smakach afrykańskiego i południowoamerykańskiego kakao. Choć zawartość masy kakaowej to 75%, to smak jest zdecydowanie wytrawny - kojarzy się raczej z tabliczkami ciemniejszymi.
Jest to tabliczka dla zdeklarowanych miłośników gorzkiej czekolady.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!