Recenzja. Fin Carré Czekolada gorzka 85%

Fin Carré Czekolada gorzka 85% Producent: ?; wyprodukowano dla Lidl sp. z o.o. sp.k. Masa netto: 100 gramów Cena: 3,39 zł, Lidl Wśród czekolad Fin Carré, marki wła...

2 years ago, comments: 0, votes: 22, reward: $1.20

Fin Carré Czekolada gorzka 85%
Producent: ?; wyprodukowano dla Lidl sp. z o.o. sp.k.
Masa netto: 100 gramów
Cena: 3,39 zł, Lidl

Wśród czekolad Fin Carré, marki własnej sieci dyskontów Lidl, znajdziemy również czekoladę gorzką 85% w dość niskiej cenie 3,39 zł. Co ciekawe, na ten moment cena czekolad gorzkich Fin Carré jest identyczna jak cena czekolad gorzkich Luximo z Biedronki (na przykład recenzowanej niedawno Luximo czekolady gorzkiej z drobinkami jagodowymi.
Dziś sprawdzimy czekoladę gorzką 85% z Lidla, a w następnej recenzji jej produkt bliźniaczy - Luximo gorzką 85% z Biedronki.

Opakowanie czekolady to prosta polipropylenowa koperta. Jeżeli nie będziemy chcieli zjeść całej tabliczki na raz, to można ją na powrót zakleić. Koperta jest estetyczna, ma ciekawą i wyróżniającą się kompozycję kolorów (fiolet, czerń, czerwono-biały logotyp, białe napisy). Na opakowaniu umieszczono również logotyl Rainforest Aliance promującego uczciwe i przyjazne dla środowiska rolnictwo czyli uprawę kakowca.

Tabliczka (identycznie jak PERU z Lidla i Luximo z Biedronki) dzieli się na 10 dużych i stosunkowo cienkich kostek z logotypem Fin Carré. Czekolada ma głęboki brązowy kolor i delikatny połysk. Niestety przy panujących obecnie temperaturach niemożliwa jest ocena łamania i twardości.

Skład czekolady jest bardzo krótki: miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, kakao w proszku o obniżoenj zawartości tłuszczu, cukier, emulgatorem jest lecytyna (z soi), dodano ekstrakt waniliowy.
Tabliczka ma wartość energetyczną 588 kcal.


Pora na test zapachu i smaku
Czekolada ma bardzo intensywny i przyjemny zapach kakao, który określić można jako kawowo-drzewno-pikantny. Wanilia jest bardzo słabo wyczuwalna.

Czekolada jest dość twarda, ale w paującej w pomieszczeniu temperaturze 26 stopni łamie się bez trzasku. Jak na czekoladę o tak wysokim procencie masy kakowej w ustach startuje dość szybko i rozwija ciekawy bukiet wytrawnych smaków. Rozpuszczanie się czekolady w ustach jest równomierne, występuje charakterystyczna dla czekolad o niskiej zawartości cukru ciężkość i sucha tłustość składników kakaopochodnych.

Kakao rozwija przede wszystkim cieższe nuty drzewno-kawowe. Smak jest intensywny, z lekką goryczką i wyraźnym końcowym akcentem taninowym. Jeśli porównać smak do koloru, to spektrum tej czekolady jest zdecydowanie zielone.

Fin Carré Czekolada gorzka 85% to dobry produkt w dobrej cenie - jest to prawdziwa czekolada, z której konsumpcji można czerpać wszystkie prozdrowotne walory kakao. Jest jednak dość wytrawna, a kakao ma zdecydowanie roślinne spektrum smaków, dlatego polecić ją można głównie sympatykom czekolad gorzkich. Dla miłośników czekolad mlecznych i łakoci w rodzaju rozmaitych tabliczek nadziewanych, będzie to wyrób zdecydowanie zbyt wytrawny.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!