Recenzja. Luximo czekolada gorzka z drobinkami jagodowymi

Luximo czekolada gorzka z drobinkami jagodowymi 70% cocoa Producent: Millano sp. z o.o. S.K.A. Przeźmierowo; wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A. Masa netto: 100 gramów Cena: 3,39 zł, Biedronka ...

2 years ago, comments: 1, votes: 105, reward: $5.59

Luximo czekolada gorzka z drobinkami jagodowymi 70% cocoa
Producent: Millano sp. z o.o. S.K.A. Przeźmierowo; wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A.
Masa netto: 100 gramów
Cena: 3,39 zł, Biedronka

Biedronka oprócz swojej bazowej linii czekolad Magnetic ma w ofercie również nieco droższe czekolady Luximo. Podobnie jak większość tabliczek własnych marek, dla Biedronki produkuje je Millano sp. z o.o. S.K.A. z Przeźmierowa. Wyroby Millano dla Biedronki brały już udział w naszych porównaniach czekolad: Magnetic z całym orzechami, Montadore oraz Allegro mleczna z nadzieniem o smaku karmelowym i całkiem nieźle radziły sobie w zestawieniu z rywalami z tej samej lub wyższej półki. A jak smakuje czekolada Luximo?

Opakowanie jest ładne - kartonik ma kolor gorzkiej czekolady, zastosowano złocenia i wyraźne oznaczenie zawartości masy kakaowej. Nie sposób nie zauważyć, że jest to czekolada z dodatkiem - kartonik zdobią jagody. Tabliczka jest dodatkowo zapakowana w gładką srebrną folię.

Tabliczka (identycznie jak recenzowana ostatnio czekolada PERU z Lidla) dzieli się na 10 dużych i stosunkowo cienkich kostek z ładnym wzorem owocu kakaowca. Czekolada ma głęboki brązowy kolor i delikatny połysk.

Skład czekolady jest bardzo krótki: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, emulgatorem jest lecytyna (z soi). Dodatek drobinek jagodowych czyli granulatu jagodowego to wagowo 2,5%. Granulat ten przygotowany został z soku jagodowego i sacharozy.
Tabliczka Luximo z drobinkami jagodowymi ma wartość energetyczną 539 kcal.


Pora na test zapachu i smaku
Luximo z drobinkami jagodowymi ma bardzo ładny, intensywny i przyjemny zapach kakaowy, który określić można jako słodko-owocowy. Jest to zaskakujące podobieństwo do tabliczki PERU z Lidla – również najwyraźniejsze są nuty owoców jagodowych. Jednak w przypadku Luximo zapach może wynikać nie tylko z owocowego bukietu kakao, ale również z dodatku harmonizujących owoców. Jest to dość ciekawy pomysł - częściej producenci decydują się na kontrasty (dodatek chilli, soli morskiej), a tu otrzymujemy harmoniczne zestawienie kakao i dodatku.

Czekolada jest średnio twarda, w paującej w pomieszczeniu temperaturze 24 stopni łamie się bez trzasku. W ustach startuje szybko i szybko rozwija bukiet owocowo-kwaskowatych smaków. Rozpuszczanie się czekolady w ustach jest aksamitne i równomierne, element nierównomierności i różnicowania smaków wprowadzają losowo rozmieszczne w kostce drobinki jagodowe.

Kakao jest intensywne, w smaku oprócz nut owocowych wyraźnie wybijają się również kawowe, co czyni kompozycję ciekawszą i "ciemniejszą" w smaku, na drugim planie grają nuty roślinne, bardziej zielone. Drobinki jagodowe są de facto kryształkami soku na sacharozowym nośniku - jest to ciekawe urozmaicenie struktury i przypadnie do gustu osobom, które lubią również czekolady z cząstkami pomarańczowymi. Uwaga - to nie są słodkie borówki amerykańskie, to są nasze polskie kwaskowate jagody. Taki jest też finisz tej czekolady - w ustach jako ostatnie rozpuszczają się właśnie orzeźwiająco-kwaskowate drobinki, które grają z ostatnimi taninowymi nutami kakao.

Luximo to czekolada zdecydowanie warta uwagi - dobry produkt w naprawdę atrakcyjnej cenie. Tabliczka z drobinkami jagodowymi zachęciła nas do dalszych testów i sprawdzenia woni i smaku masy kakaowej bez dodatków, dlatego marka Luximo na pewno zagości jeszcze dla naszym blogu.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!