Recenzja. J.D. Gross PERU czekolada gorzka

Czekolada J.D. Gross PERU gorzka: masa kakaowa minimum 60% Producent: ?, Lidl sp. z o.o. sp. k., Tarnowo Podgórne Masa netto: 100 gramów Cena: 5,99 zł (cena regularna, Lidl) ...

2 years ago, comments: 4, votes: 218, reward: $6.48

Czekolada J.D. Gross PERU gorzka: masa kakaowa minimum 60%
Producent: ?, Lidl sp. z o.o. sp. k., Tarnowo Podgórne
Masa netto: 100 gramów
Cena: 5,99 zł (cena regularna, Lidl)

Lidl oprócz podstawowej marki własnej czekolad Fin Carré ma w ofercie również czekolady J.D. Gross – nieco droższe, aspirujące do marki premium. Czekolada J.D. Gross pojawiła się już na naszym blogu - Porównanie czekolady Madagaskar i Belgijskiej. Madagaskar 70% okazała się naprawdę dobrą czekoladą z dodatkiem wanilii - o ciepło-słodkim spektrum smaku i aromatu.
Jak wypadnie PERU 60% z tej samej linii?

Opakowanie to ładny kartonik w etniczne wzory z eleganckimi złoceniami i wyraźnymi oznaczeniami zawartości kakao, jego odmiany (trinitario) i posiadanego certyfikatu Fairtrade. Tabliczka jest zapakowana w ładną złotą folię z tłoczeniami logotypu.
Odmiana kakaowca trinitario jest jedną z trzech najpopularniejszych odmian, a dokładnie jednym z kultywarów. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to krzyżówka odmian criollo i forastero, ale de facto forastero to dość różnorodna grupa kultywarów. Efektem uprawy i krzyżowania jest trinitario, które charakteryzuje się najpełniejszym smakiem kakao. Trinitario wyhodowano na Trynidadzie, a w Peru ten kultywar stanowi 53% wszystkich upraw.

Tabliczka PERU dzieli się na 10 kostek z wzorem owocu kakaowca. Czekolada ma ładny brązowy kolor. Niestety panujące obecnie upały spowodowały rozpoczęcie procesu krystalizowania się tłuszczu na powierzchni tabliczki, więc tym razem niemożliwa jest ocena połysku.

Skład czekolady jest bardzo krótki: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, emulgatorem jest lecytyna (z soi). Bardzo dobrze – poczujemy walory kakao.
Tabliczka J.D. Gross ma wartość energetyczną 571 kcal.


Pora na test zapachu i smaku
PERU ma bardzo głęboki i przyjemny zapach kakaowy, który określić można jako słodko-owocowy – najwyraźniejsze są nuty owoców jagodowych (malin, borówek), nie ma żadnych kontrowersyjnych czy drażniących nut.
Czekolada jest twarda, łamie się z charakterystycznym trzaskiem. W ustach pomimo twardości startuje bardzo szybko, ponieważ jest to czekolada z niższych rejonów gorzkości – 60%. Bardzo szybko rozwija również szeroki bukiet smaków. Konsumpcja jest naprawdę przyjemna, bo rozpuszczanie się kostki czekolady w ustach jest aksamitne i równomierne, nie pojawia się wrażenie tłustości czy lepkości.
Najważniejsze – smak. Ta czekolada jest naprawdę ciekawa, bo łączy w sobie intensywność i łagodność. Czy to nie paradoks? Nie. Smak jest pełny, klasyczny, czekoladowy – kostka od pierwszej chwili pobudza kubki smakowe. A łagodność polega na tym, że dominujące nuty owocowe są nieagresywne i niekontrowersyjne. Oczywiście przyjemnie jest jeść czekolady, które zaskakują dodatkami lub nietypowymi nutami zapachowo-smakowymi samego kakao, ale swoista pieszczotliwa i owocowa łagodność PERU to ogromny walor sam w sobie. Rewelacyjny balans, ciepło-owocowy bukiet plus minimalne nutki taninowe wyczuwalne po rozpuszczeniu kostki. Długo po jedzeniu zmysły smaku i węchu wciąż wychwytują aromat tej czekolady.
J.D. Gross PERU to naprawdę dobra czekolada. Warto!


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!