Recenzja. Luximo czekolada gorzka 85%

Luximo czekolada gorzka 85% Producent: Millano sp. z o.o. S.K.A. dla Jeronimo Martins Polska S.A. (Biedronka) Masa netto: 100 gramów Cena: 3,39 zł, Biedronka Luxim...

2 years ago, comments: 0, votes: 21, reward: $0.75

Luximo czekolada gorzka 85%
Producent: Millano sp. z o.o. S.K.A. dla Jeronimo Martins Polska S.A. (Biedronka)
Masa netto: 100 gramów
Cena: 3,39 zł, Biedronka

Luximo czekolada gorzka 85% z Biedronki to produkt bliźniaczy recenzowanej ostatnio czekolady Fin Carré 85% z Lidla. Obie czekolady na ten moment dostępne są w identycznej cenie regularnej 3,39 zł. W obu przypadkach nie zastosowano popularnego ostatnio zabiegu downsizingu - tabliczki są nadal stugramowe.
Luximo z Biedronki gościła już na blogu - warto zapoznać się z recenzją Luximo czekolady gorzkiej z drobinkami jagodowymi.

Opakowania serii Luximo są ładne, a cała seria ma jednolitą szatę graficzną - jest to kartonik w kolorze gorzkiej czekolady ze złoceniami i ozdobnym tłoczeniem kakaowej. Czekolada gorzka 85% ma na opakowaniu rysunek owocu kakaowca. Tabliczka jest dodatkowo zapakowana w gładką srebrną folię.

Tabliczka (identycznie jak Fin Carré i PERU z Lidla) dzieli się na 10 dużych i cienkich kostek z ładnym wzorem owocu kakaowca - forma jest taka sama dla całej serii czekolad Luximo. Czekolada ma głęboki ciemnobrązowy kolor, delikatny połysk. Jest twarda - łamie się z lekkim trzaskiem.

Skład czekolady jest bardzo krótki: miazga kakaowa, cukier, emulgatorem jest lecytyna (z soi), dodano ekstrakt z wanilii.
Tabliczka ma wartość energetyczną 555 kcal.


Pora na test zapachu i smaku
Czekolada ma bardzo ładny i świeży zapach kakao, który określić można jako roślinno-drzewny. Wanilia jest bardzo słabo wyczuwalna.

Czekolada jest dość twarda. Przy wysokim procencie masy kakowej potrzebuje chwili aby wystartować w ustach i rozwinąć bukiet smakowy. Rozpuszcza się równomierne ale pojawia się charakterystyczna dla wysokoprocentowych czekolad ciężkość i sucha tłustość miazgi kakaowej.

Kakao rozwija przede wszystkim nuty drzewno-kawowo-roślinne. Smak jest intensywny, świeży z lekką goryczką i bardzo wyraźnym końcowym akcentem taninowym. Jeśli porównać smak do koloru, to spektrum tej czekolady jest zdecydowanie zielone.

Luximo czekolada gorzka 85% to dobry produkt w dobrej cenie - tak jak bliźniaczy produkt z Lidla, również jest to prawdziwa czekolada, która będzie wartościowym składnikiem zbilansowanej diety. Jest to czekolada zdecydowanie świeżo-wytrawna.

Porównanie Luximo z Fin Carré
W tej samej niskiej cenie sieci sklepów oferują czekolady bardzo podobne, pomiędzy którymi jednak występują pewne różnice. Pierwsza to opakowanie. Luximo jest nieco bardziej eleganckie, Fin Carré prostsze, łatwiejsze do segregacji odpadów. Druga różnica to składniki. Luximo skomponowano na bazie samej miazgi kakaowej, Fin Carré zawiera miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy oraz kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu. Trzy: kaloryczność - Luximo ma 555 kcal, Fin Carré 588.
I wreszcie smak. Obie czekolady skomponowano na bazie kakao o roślinno-drzewnych, wytrawnych i taninowych nutach smakowych. W obu przypadkach dla zbalansowania smaku użyto aromatu waniliowego. Czekolada Luximo jest jednak świeższa w odbiorze, bardziej trawiasta, taninowa, a Fin Carré delikatniejsza, mniej kwaskowata, lekko kawowa, ale też nieco bardziej płaska w smaku.
Z pewnością obie czekolady zasługują na uwagę. Być może Fin Carré jako delikatniejsza będzie odpowiednia dla osób, które wolą słodsze czekolady, ale ze względów zdrowotnych chcą zacząć częściej jadać czekoladę gorzką. Luximo jest świeższa, ma nieco bardziej rozbudowany bukiet smakowy, ale dla początkujących może być zbyt wytrawna i taninowa.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!