Wawel - oferta zimowa. Migdał w karmelu

Czekolada z nadzieniem (44%) mlecznym z karmelizowanymi cząstkami migdałów Producent: Wawel SA, Kraków, Polska Masa netto: 100 gramów Cena: 3,49 zł ...

4 months ago, comments: 1, votes: 131, reward: $6.49

Czekolada z nadzieniem (44%) mlecznym z karmelizowanymi cząstkami migdałów
Producent: Wawel SA, Kraków, Polska
Masa netto: 100 gramów
Cena: 3,49 zł

W poprzedniej recenzji opisałam jedną z dużych tabliczek sezonowych nowości Wawel - była to czekolada makowiec. Oferta zimowa to aż 10 różnych tabliczek. Postanowiłam przetestować jeszcze jedną z pięciu nowości w mniejszej gramaturze. Do wyboru miałam tabliczki nadziwane miód malina, migdał w karmelu, figa z makiem, mandarynkowa i herbatnikowa. Wybrałam migdał w karmelu z serii "królewski smak w świątecznej odsłonie", ponieważ bardzo lubię migdały.

Opakowania wszystkich nowości mają wspólny motyw "sweterkowego" tła w norweski wzór. Czekolady 100 i 90g pakowane są w klasyczne jednowarstwowe koperty polipropylenowe.

Tabliczka dzieli się na 15 kostek.

Tabliczka nadziewana to zazwyczaj długa lista składników. Użyto czekolady, w której masa kakaowa stanowi minimum 43% - identycznie jak w innych wawelowych tabliczkach. Skład czekolady również identyczny: cukier, miazga kakowa, tłuszcz kakaowy, tłuszcz roślinny (shea), emulgator (lecytyny). Jest to pewna gwarancja smaku i poziomu jakości.
Nadzienia wagowo jest nieco mniej niż w innych propozycjach - 44%. Zważywszy na taką samą grubość czekolady oblewającej, nadzienie jest po prostu nieco lżejsze, a jego skład jest nastepujący: tłuszcz roślinny (palmowy), cukier, mleko w proszku odtłuszczone 6,1%, serwatka w proszku (z mleka), karmelizowane cząstki migdałów 1,5% (migdały 87%, cukier, syrop glukozowy, wosk pszczeli), orzeszki arachidowe, emulgator: lecytyny, aromat naturalny.
Tabliczka jest wysokocukrowa (52% masy to cukry) i kaloryczna - 100g to 547 kcal.

Pora na test zapachu i smaku

Czekolada pachnie apetycznie klasyczną deserową czekoladą Wawel z typowym dla niej spektum roślinno-drzewnym z lekkimi nutami owocowego orzeźwienia i śladem zapachu kawowego. Zapach nadzienia przed połamaniem tabliczki na kostki nie był wyczuwalny, po połamaniu pojawiła się woń migdałów.

Kostka czekolady rozpływają się w ustach szybko i gładko w tym względzie Wawel trzyma się swojej charakterystyki. Czekolada oblewająca jest bardzo smaczna. Mleczne nadzienie również rozpływa się szybko i równomiernie - jest lekkie i nie ma zbitej struktury (to plus). Kawałeczki migdałów są niewielkie, lekko słodkie i przyjemnie krucho-chrupkie. Wagowo jest ich niewiele, ale smakiem i aromatem zdecydowanie tonują nadzienie. Moje pierwsze skojarzenie było zdecydowanie marcepanowe.

Czekolada stanowiąca tym razem aż 56 % masy tabliczki to po raz kolejny mocna strona wyrobu. Nadzienie jest słodkie, dość lekkie, przyjemnie kontrastujące z kawałeczkami migdałów. Balans smaków zasadza się w tym przypadku na udanym zestawieniu łagodnego nadzienia z deserową czekoladą o lekko "zielonych" (roślinno-drzewnych) nutach smakowych kakao. U mnie zdecydowanie wygrywa z tabliczką makowcową. Bardzo smakowała również dzieciom.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!