Recenzja. Biedronka czekolada gorzka 95% kakao

Biedronka czekolada gorzka 95% kakao Producent: ? wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A. Masa netto: 100 gramów Cena: regularna 5,49 zł, promocyjna 3,99 zł ...

a year ago, comments: 1, votes: 45, reward: $5.49

Biedronka czekolada gorzka 95% kakao
Producent: ? wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A.
Masa netto: 100 gramów
Cena: regularna 5,49 zł, promocyjna 3,99 zł

Na polskim rynku czekolad można zaobserwować ciekawy trend. Firmy produkujące pod własną marką oraz sieci sklepów oferujące wyroby "wyprodukowano dla" testują zainteresowanie klientów wyrobami o coraz wyższej zawartości masy kakaowej. Wedel robi to małymi krokami - na razie najbardziej kakaowa czekolada w ich ofercie to Wedel Premium 80% gorzka. Wawel, który już wcześniej oferował czekolady gorzkie 90% sięgnął szczytu - w ich katalogu produktów znalazła się Wawel 100% cocoa ekstra gorzka. Zainteresowanie jeszcze ciemniejszą czekoladą postanowiła przetestować również Biedronka, która (na razie okresowo) zaoferowała klientom tabliczkę zawierającą 95% masy kakaowej.

Opakowanie jest ładne a jednocześnie typowe dla tabliczek premium. W podobnym stylistycznie kartoniku Biedronka sprzedaje również czekoladę belgijską własnej marki.
Czekolada Biedronka została wyprodukowana dla Jeronimo Martins w nieoznaczonej na opakowaniu fabryce. Posiada polski prefiks w kodzie kreskowym, co może oznaczać zarówno kraj produkcji, to, że wyrób mógł być konfekcjonowany i pakowany w Polsce, jak i wskazywać na polską sieć dystrybucji Biedronki.
Tabliczka dzieli się na dziesięć dużych kostek z identycznym wzorem owoców kakaowca jak ten wystepujący na czekoladach Luximo (czyżby ten sam producent? Luximo produkuje dla Biedronki Millano z Przeźmierowa). Czekolada zapakowana jest dodatkowo w srebrną folię. Tabliczka ma głęboki ciemnobrązowy kolor i delikatny połysk. Jest twarda - łamie się z trzaskiem.

Biedronka tak opisuje wyrób: Wykwintna gorzka czekolada dla koneserów wysmakowanych przyjemności.
Skład czekolady jest krótki: miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu,cukier, ekstrakt z wanilii.
Tabliczka ma wartość energetyczną 591 kcal.


Pora na test zapachu i smaku

W przypadku czekolady o tak wysokiej zawartości masy kakaowej będziemy "czytać" właśnie spektrum zapachowo-smakowe kakao pamiętając o dodatku ekstraktu z wanilii. Czekolada Biedronka pachnie pięknie i bardzo intensywnie. Zapach jest zdecydowanie roślinny, orzeźwiający, lekko owocowy. Przenosząc wachlarz woni na spektrum barwne, jest to czekolada o brązowym zapachu.

Czekolada jest twarda. Potrzebuje bardzo długiej chwili, aby wystartować w ustach i rozwinąć bukiet smaków. Początkowe wrażenia są zupełnie niesłodkie - roślinno-drzewne. Rozgrzana w ustach kostka rozpływa się równomiernie, ale też bardzo wolno. Słodycz jest minimalna - ledwo wyczuwalna. Smak koresponduje z zapachem – startują nuty roślinno-taninowe. Smak rozwija się w kierunku drzewnym, są lekkie nuty kawowe. Taniny są obecne cały czas, po rozpuszczeniu czekolady pozostaje posmak roślinnej świeżości. Wanilia nie jest wyczuwalna. Być może łagodzi nieco drzewno-roślinny bukiet.

Biedronka gorzka 95% kakao to z pewnością zdrowy składnik urozmaiconej diety. Jest to czekolada bardzo klasyczna, niezaskakująca smakiem. Już Luximo gorzka 85% dla osób dopiero zaczynających przygodę z czekoladami gorzkimi mogła być zbyt wytrawna i taninowa. W przypadku Biedronki 95% jesteśmy w tym samym spektrum smakowym, ale o jeszcze jeden krok dalej. Luximo 85% zawiera 13 gramów cukru w całej tabliczce, Biedronka 95% zawiera zaledwie 3 gramy cukrów.

Eksperyment Biedronki chyba się udał, bo w wielu sklepach czekolada ta została już całkowicie wyprzedana. Czy wróci? Trudno przewidzieć. Cena (zwłaszcza ta promocyjna) była bardzo atrakcyjna. Smak klasyczny - poprawny choć niezaskakujący, adresowany do możliwie najszerszej grupy klientów.
Byłoby znacznie lepiej, gdyby tak wysokoprocentowa czekolada miała jakiś wyróżnik smakowy - może nuty korzenne, może czerwone owoce, a może jeszcze jakiś inny intrygujący smak. Jednak aby tak było, musiałaby być wyprodukowana z ziarna kakaowca innego kultywaru niż najpowszechniejszy w uprawach Amelonado, który jest plenny, szybko rośnie, ale też jego ziarna są stosunkowo mało aromatyczne. Czekolada na bazie takiego kakao jest po prostu poprawna.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!