Recenzja. Équateur noir 73% cacao

Équateur noir 73% cacao Producent: nieznany (wyprodukowano we Włoszech) dla E.Leclerc Masa netto: 100 gramów Cena: 4,99 zł, E.Leclerc Dziś własna marka czekolady s...

a year ago, comments: 3, votes: 238, reward: $6.89

Équateur noir 73% cacao
Producent: nieznany (wyprodukowano we Włoszech) dla E.Leclerc
Masa netto: 100 gramów
Cena: 4,99 zł, E.Leclerc

Dziś własna marka czekolady sieci hipermarketów E.Leclerc - Equador. Czekolada gorzka Équateur noir 73% cacao wyprodukowana została we Włoszech z miazgi kakaowej pochodzącej z Ekwadoru.

Opakowanie to klasyczne pudełeczko kartonowe - ładne, zwracające uwagę na sklepowej półce.Jest to produkt podobny do oferowanych przez inne sieci sklepów czekolad gorzkich z określonym pochodzeniem kakao. Na blogu znajdziecie między innymi recenzje czekolady Peru i Madagaskar z Lidla. Jest to ta sama półka cenowa, identyczna gramatura, podobne są nawet etniczne wzory nadrukowane na kartoniku. Tabliczka Équateur zawiera jednak więcej masy kakaowej od recenzowanych wcześniej czekolad, bo aż 73%.

Tabliczka zapakowana dodatkowo w srebrną folię dzieli się na 10 dużych i cienkich kostek z wzorem owocu kakaowca. Czekolada ma ciemnobrązowy kolor i lekki połysk.

Skład czekolady jest krótki: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, emulgator (lecytyny z soi), ekstrakt waniliowy. Tabliczka ma wartość energetyczną 578 kcal.


Pora na test zapachu i smaku

Czekolada pachnie bardzo ładnie. Jest to klasyczna woń kakao ze spektrum roślinnego - lekko orzeźwiająca, miło ocieplona przez nuty waniliowe. Zapach jest bardzo "pełny" - na roślinne spektrum składają się zarówno nuty drzewne jak i kwiatowe i lekko korzenne.

Czekolada jest twarda, łamie się z trzaskiem. W ustach startuje niezbyt szybko, jako pierwsze wyczuwalne są dość zaskakujące nuty palonej kawy i delikatne tło korzenne. Czekolada nie rozpuszcza się gładko, jest lekko sucha, ale za to bardzo ciekawa w smaku i pozwalająca na trwające długo wrażenia smakowe. Co ciekawe, smak ma nieco inne spektrum niż zapach. Nie ma tu tak dużo tanin jak w czekoladach innych marek. Cały czas utrzymuje się lekko goryczkowy bukiet palonej kawy i przypraw korzennych, nut kwaskowo-taninowych jest bardzo niewiele. Ekstrakt waniliowy w smaku nie jest wyczuwalny jako samodzielny akord - tworzy miks smakowy z aromatami kwiatowo-roślinnymi kakao dając efekt dużej różnorodności. Pełny smak utrzymuje się w ustach dość długo. Czekolada nie pozostawia tłustego filmu. Po dłuższej chwili od zjedzenia kawałka czekolady ujawnia się lekki akcent taninowy.

Équateur noir 73% cacao to ciekawy produkt w dobrej cenie. Warto poznać walory smakowe kakao z Ekwadoru, bo jest ono zdecydowanie inne od odmian afrykańskich czy peruwiańskich. Spektrum goryczkowo-korzenne może być początkowo dość zaskakujące, ale na pewno znajdzie swoich miłośników - szczególnie wśród amatorów kawy. Może nie zasmakować dzieciom i miłośnikom czekolad mlecznych, bo smak jest wyrazisty, niezbyt słodki i rozbudowany.
Équateur to bardzo ciekawy produkt - zdecydowanie wart spróbowania.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!